Aktualitet

Dosja/ Nga njohja te bashkëjetesa, e dashura e Dumanit: E njihja me emër tjetër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 02/04/22 |
Opi Nion

Është zbardhur dëshmia që 20-vjeçarja nga Kosova Mirjetë Hajdini, e dashura e Nuredin Dumanit ka .

Në dosjen e prokurorisë,  të siguruar nga ABC,  ajo trgon gjithçka, nga njohja te bashkëjetesa me Dumanin.

Hajdini thotë se ishte njohur me Nuredin Dumanin një vit më parë në Gjilan dhe ai i ishte prezantuar me një emër tjetër, si  Arvit Spahiu .

Më vonë sipas të resë, Dumani kishte shkuar në shtëpinë e prindërve të saj në Gjilan për t’i kërkuar dorën dhe pas miratimit të tyre kishin filluar të jetonin bashkë.

Ajo tregon se në një moment pasi filluan të jetonin bashkë, kishte parë se Dumani mbante armë me vete.

Hajdini rrëfen se kur e kishte pyetur se përse mbante armë ai i ishte përgjigjur: “ti je e re, s’ke pse ti dish keto”.

Dëshmia e vajzës:

Shtetasja M. Hajdini ka deklaruar qe eshte me shtetesi kosovare. Ne muajin prill te vitit 202 1, me shoqerine e saj ka qene tek lokal  “G***” ne Gjilan.  Aty tek ai lokal, ngjitur me to ishin ulur edhe 2 shtetas te tjere. Njerin nga ata e njihte dhe qubej Sh.Z dhe eshte nga Gjilani.

Ai ka nje  qender poligoni ne Gjilan dhe familja  e tij eshte disi e njohur ne Gjilan. Kurse djalin tjeter qe ishte me Sh. ishte hera e pare qe e shihte dhe nuk e njihte.

Ate dite ne lokal ky djali tjeter i  ka  folur  dhe  i  kerkoi numrin  e  telefonit.  M.  ia  ka  dhene  numrin  dhe qe ate dite  filluan  te  komunikonin  nga  telefoni.  Ai  kishte nje numer celulari te Kosoves dhe jo te Shqiperise, por nuk e  mban mend numrin.

Ai i eshte prezantuar me emrin Arvit  Spahiu dhe i tha se ishte nga Tirana dhe ndodhej ne Kosove per pune, ku i ka treguar edhe nje leter njoftim apo karte identiteti , ku emri ishte vertete Arvit Spahiu dhe fotoja ishte e tij. Leter njoftimi qe i ka treguar nuk e di se cilit shteti i perkiste por sqaron qe nuk ishte i Kosoves dhe i Shqiperise.

Pasi kishte kaluar afro 1 muaj gjysem qe  nga  dita qe u njohën dhe qe takoheshin shpesh, thuajse çdo dite, Arviti kerkoi qe lidhja e tyre te behej serioze dhe donte te takonte prinderit e saj, ku i ka takuar dhe ata filluan te bashkejtonin ne nje banese me qera ne Gjilan.

Arviti i ka treguar qe familjen  e  tij  e  kishte ne  France  dhe  per  kete  arsye  nuk mund  ta  takonte.  Kur  kane filluar  te bashkejetojne, ajo ka vene re qe Arviti mbante arme zjarri me vete, gjithmone arma ka qene e njehte.

Arma ishte e zeze dhe kur dilnin ai e mbante ne brez e kur vinin ne shtepi ai e linte ne dhome. Kur e ka pyetur se perse mbante arme ai i eshte pergjigjur “ti je e re, s’ke pse ti dish keto”./Opinion.al

 

 

Pas