Te Fundit

Doli në televizion me pankartë, gazetarja ruse: Kam frikë për fëmijët e mi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:52 - 27/03/22 |
Opi Nion

Gazetarja ruse Marina Ovsyannikova, e cila kundërshtoi publikisht pushtimin rus të Ukrainës duke hyrë në studion e lajmeve të mbrëmjes të Canale Uno, transmetuesi kryesor rus më 14 mars me një pankartë kundër luftës, përballet me një dënim me 15 vjet burg. E ftuar e Fabio Fazio në “Che Tempo Che Fa”, transmetuar në Rai3 nga ora 20:00 , gazetarja tha se ndjehet e vetmuar dhe se ka frikë për fëmijët e saj.

“Tashmë informacioni në Rusi është vërtet i kufizuar, sepse në Rusi të gjitha masmediat opozitare janë të bllokuara, ose të mbyllura dhe e njëjta gjë është edhe për rrjetet sociale. Aktualisht, rusët nuk dinë ku të gjejnë informacione të vërteta, sepse kanë në dispozicion vetëm kanale shtetërore”, tha Ovsyannikova.

“Ndihem i vetmuar, sepse pas këtij incidenti në televizion nuk më ka telefonuar askush, vetëm një person më ka shkruar dhe më ka dërguar një fjalë mbështetjeje, por nga njerëzit më të afërt nuk më ka telefonuar askush”, ka zbuluar gazetarja.

“Lajmet e lajmeve në Rusi transmetohen tashmë me një minutë vonesë”, pas incidentit me pankartën kundër luftës të bërë nga gazetarja Marina Ovsyannikova.

“Sipas anketave të fundit sociologjike, 50% e popullsisë ruse e mbështet këtë luftë dhe 50% është kundër, dhe këto janë sondazhe të pavarura. Por nëse shikojmë sondazhet e kryera nga qendrat kombëtare, tabloja është e ndryshme dhe ne flasin për 70% në favor të kësaj ndërhyrjeje, por duhet të kujtojmë se ata janë njerëz të cilëve u është larë truri nga propaganda kombëtare”, tha Ovsyannikova, duke iu përgjigjur pyetjes se cili është konsensusi për politikën e Putinit.

“Tani nga mëngjesi në mbrëmje kemi shfaqje politike ku flitet keq për Ukrainën dhe ku thuhet se ky vend duhet të zhduket – shtoi aj – njerëzit janë ‘zombuar’ nga kjo propagandë”.

“Sanksionet godasin rëndë jo vetëm oligarkët, por të gjithë rusët, madje edhe shtresën e mesme që shikon nga perëndimi. Rusofobia është në kulmin e saj. Dhe kjo gjendje shpirtërore mund të provokojë një reagim të kundërt. Ne kemi nevojë për dialog, ndoshta përmes kulturës. Për këtë arsye Mendoj se është një qasje e gabuar për të censuruar gjërat që i përkasin kulturës ruse”, theksoi Ovsyannikova.

Pas