Aktualitet

Dokumenti/ Pas Gent Cakaj largohet edhe zv.ministri i Jashtëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 29/12/20 |
Semiljana Azizi

Pas Ministrit, Gent Cakaj i cili dha dorëheqjen, është larguar ditën e sotme edhe zëvendësi në këtë dikaster, Sokol Dedaj.

Mësohet se vendimi për largimin e tij është firmosur nga zëvendëskryeministri, Erion Braçe. Sa i përketë pasuesit, emri ende nuk është bërë  ditur.

Ndërkaq, ky nuk është ndryshimi i vetëm në qeverinë Rama 2. Gjatë ditës së sotme, vendin e Cakaj e mori Olta Xhaçka, ndërsa Ministër i Mbrojtjes u emërua Niko Peleshi.

Vendimi:

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 2, të nenit 6, të ligjit nr.9000, datë

30.1.2003, “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Ministrave”, me propozimin e

Kryeministrit, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

  1. Sokol Dedja, zëvendësministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë./Opinion.al

Pas