Kryesore

Dokumenti/Komisioni i Rithemelimit harton rezolutën për luftën ën Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 02/03/22 |
Opi Nion

Deputetët e Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike kanë hartuar një rezolutë kundër agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Rezoluta është firmosur nga deputetët e PD, të cilët mbështesin ish-kryeministrin Sali Berisha. Në dokument mund të shihni firmat e Tritan Shehut, Edmons Spaho, Albana Vokshi, Flamur Noka, Belind Këlliçi, Bujar Leskaj dhe Isuf Celaj.

Rezoluta e hartuar do të diskutohet ditën e nesërme në Kuvendin e Shqipërisë.

Ashtu siç mund të lexoni edhe më poshtë kjo rezolutë:

-dënon agresionin e Rusisë mbi integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës,

-dënon agresionin rus mbi popullsinë civile të Ukrainës,

-dënon agresionin e Bjellorusisë mbi integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës dhe mbi popullsinë e shtetit të Ukrainës,

-dënon njohjen si shtete të pavarura të Donetsk dhe Luhansk dy qytete në Ukrainë, nga ana e Rusisë.

Pas