Te Fundit

Dobësohuni me dietën e vipave, ha sa të duash pa i rimarrë kilogramët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:38 - 08/10/18 |
el ida

“Dobësim i shpejtë, duke ngrënë ‘sa të duash’ dhe nuk i fiton kurrë kilogramët mbrapsht”.

Kjo dietë është krijuar nga doktori francez Pierre Dukan.

Dieta Dukan është krijuar nga doktori francez Pierre Dukan, i cili la neurologjinë për dietologjinë këtu e 10 vite më parë. Ai e ka publikuar këtë dietë dobësimi disa vite më parë, por fama e saj u rrit në mënyrë drastike, menjëherë pas aplikimit të teorisë së tij të dobësimit nga këngëtarja e njohur J. Lopez si dhe nga princesha e Britanisë së Madhe përpara dasmës së saj.

Kjo dietë është e ndarë në disa faza.

1. Faza e Sulmit

Per nje jave ushqehesh vetem me proteina te varfra. Keshtu ne menune tuaj mund te perfshini :
• fileto vici pa dhjame, te zier ose ne zgare
• te brendshme vici
• te gjithe llojet e peshqve e te frutave te detit te marinuara ose krudo
• te gjithe llojet e shpendeve (pervec rosave e patave) dhe mos harroni ti hiqni lekuren
• Proshute gjeli, pule, derri por te mos kene me shume se 2-4% dhjame
• Veze dhe qumesht te skremuar• Bulmet pa yndyre, kryesisht kos, por shmangni kosin e frutave ne kete faze
• Agrumet, por limonin mos e perdorni ne limonata
• Kastraveci dhe qepet ne nje mase te kufizuar
• Krip, sa me pak kripe aq me mire

Ushqime te lejueshme gjate fazes se pare jane edhe:

• Qumesht i skremuar
• Embelsues pa kalori
• Aroma
• Maja
• Lekura e agrumeve
• Kastravecat dhe qepet jane te lejuara ne qofte se perdoren pak ne pjaten e pare dhe vetem nese sasia e perdorur nuk i ben te jene kontorno

• Limoni mund te perdoret per ti dhene shije peshkut dhe frutat e detit por nuk mund te konsumohet si limonite qofte edhe pa sheqer.
• Kripa dhe senapi mund te perdoren vetem ne sasi te moderuara
• Ketchup-i nese eshte pa sheqer mund te perdoret ne sasi te moderuara
• Salsa e sojes mund te perdoret sipas deshires
• Caj i ftohte limoni Lipton light
• Caj i ftohte pjeshke Nestea light
• Coca-cola light
• Schweppes light
• Cimcakiza me sheqer (maksimumi 10/dite) eskluzivisht me aspartam.

Eshte e rendesishme qe cdo dite te pini 1.5 litra uje pa kripera (mund te konsumoni dhe kafe apo caj) dhe te konsumoni 1 luge e gjysem tershere te cilen mund ta fusni ne kos apo ta kombinoni me ushqimet e tjera.

Tershera ka veti tju jape ndjesine e ngopjes, lufton problemet me kapsllekun dhe siguron vitaminat te cilat i mungojne dietes tuaj ne kete faze.Perqendrohuni te ushqimet qe jane te lejueshme dhe harroni gjithe te tjerat. Mundohuni te alternoni dieten tuaj qe te mos behet e merzitshme dhe e lodhshme.

 

2. Faza e “Pushimeve ”

Edhe kjo faze zgjat per nje jave ku menuse tuaj i shtohen edhe perimet krudo ose te ziera pa u limituar ne sasine e konsumuar.
Ketu bejne pjese : domatet, kastravecat, kerpudhat, rrepat, spinaqi, bishtajoret, lakrat, selinoja, sallata jeshile, patellxhanet, kungulleshkat, specat, karrotat.
Ne kete faze lejohet edhe konsumi i:

• kosit te frutave pa yndyre por maximumi 2 ne dite
• 1 luge kakao e lehte
• 2 luge pana pa yndyre
• Vere e bardhe ose e kuqe per te gatuar
• Pak vaj luledielli ose ulliri per te gatuar

Beni kujdes te mos perdorni karcofet, patatet, misrin, fasulet dhe thjerrezat. Ne kete faze te krocieres, alternoni vaktet me proteina + perime dhe vaktet vetem me proteina deri ne arritjen e synimit tuaj. Dhe mos harroni te pini uje dhe te shtoni tersheren.
Sipas Dietologut Pietro Antonio Miggliacio, “kjo diete eshte efektive sepse ne 15-ditet e para, merret nje sasi e madhe proteinash dhe kjo con ne harxhimin e rezervave te dhjamit dhe eleminon shume uje. Keshtu kg e tepert zhduken shume shpejt. Por beni kujdes, ata persona qe ndjekin kete diete duhet te jene ne gjendje shume te mire shendetesore”.

3. Faza e Konsolidimit

 

Pas 2 javeve ne diete, kilet e teperta do jene zhdukur dhe behuni gati per fazen e konsolidimit, e cila mund te varioje ne baze te kg te humbur.
Keshtu llogarisni 10 dite per cdo 1kg te humbur. Psh. nese keni humbur 2kg, ditet e konsolidimit do jene 20.

Gjate kesaj faze mund te shtoni ne menune tuaj fruta, buke integrale dhe djath te stazhionuar. Lejohen edhe makaronat, orizi,patatet por vetem 2 here ne jave. Madje mund te shijoni edhe 2 vakte si ti doni ne liri te plote zgjedhjeje. E rendesishme eshte qe nje dite ne jave te ushqeheni me menune e fazes se pare “Te sulmit”, pra duke ngrene vetem proteina te varfra.

Pas kesaj faze dieta ka mbaruar dhe faza e fundit zgjat per gjithe jeten.

4. Regjimi Perfundimtar Stabilizues

Per te evituar rifitimin e kileve te humbura Dr. Dukan ju keshillon te mbani gjithmone parasysh 3 gjera kryesore :
• 3 luge tershere cdo dite
• 1 dite ne jave hani vaktet si ne fazen e sulmit, proteina te varfra
• Cdo dite te pakten 30 minuta ecje

 

Me poshte po ju japim nje shembull te nje menuje per 2 jave gjate fazes se I dhe te II te dietes:

JAVA I

Mengjesi – 1 kafe me embelsues artificial + 1 ose 2 filxhane me kos pa yndyre + 1 veze surbull ose 1 caj me embelsues artificial + 200gr djath te fresket pa yndyre + 1 fete proshute pa yndyre ose 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 filxhane kos pa yndyre dhe nje veze surbull.Vaktet e ndermjetme (paradite dhe mbasdite) – 1 filxhan kos ose 100gr djath i fresket pa yndyre apo nje filete gjeldeti.
Dreka – Veze te ziera me majoneze + qofte + 2 filxhane kos ose fileto vici me salce + salmon krudo + 1 kofshe pule dhe nje luge me tershere.
Darka – Salmon krudo ose i marinuar + midhje te marinuara + nje puding me qumesht te skremuar ose disa karkaleca me majoneze, mish pule dhe kos.

JAVA II

Mengjesi – 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 kos pa yndyre + 1 veze surbull ose 1 caj me embelsues + 200 gr djath i fresket + 1 fete proshute ose 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 filxhane me kos pa yndyre + 1 veze surbull
Vaktet e ndermjetme (paradite dhe mbasdite) – 1 filxhan kos ose 100gr djath i fresket pa yndyre apo nje filete gjeldeti.
Dreka – Sallate e perzier me karkaleca dhe peshk + melci vici me vere e spinaq + 2 filxhane kos ose sallate me peshk ton + veze te rrahura me karkaleca + krem me kafe ose 4 feta proshute + rradhiqe me proshute e salce beshamele + 200gr djath te fresket pa yndyre
Darka – 1 fileto salmon te tymosur + domate te mbushura + 1 puding me qumesht te skremuar ose nje supe me karrota e kungulleshka + mish pule me kerpudha + 1 filxhan kos ose domate me gjize dhe borzilok + peshk (lloji krap) me pure karrotash + 200gr djath pa yndyre.

Faza e parë është ajo më agresivja ku mund të konsumosh vetëm ushqime proteinike dhe vetëm 3 lugë tërshërë. Në këtë fazë pretendohet rënia drastike në peshë.

Faza e dytë është ajo e rënies 1 kg në javë për të arritur “peshën e vërtetë” duke konsumuar vetëm proteina dhe disa zarzavate pa amidon.

Faza e trete është faza e konsolidimit ku duhen 10 ditë për çdo kilogram të rrëzuar dhe faza e fundit është faza e mbajtjes ku çdo të enjte, gjithherë në vazhdim, duhet të mbash regjimin e fazës së parë.

 

Pas