Bota

“Do zbarkonte në Kiev”, Ukraina: Rrëzuam avionin ushtarak rus me qindra trupa


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:39 - 26/02/22 |
Opi Nion

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka deklaruar se ka rrëzuar një nga transportuesit e trupave të Moskës pranë Kievit, duke vrarë një numër të madh parashutistësh rusë.

Sipas ministrisë ukrainase, avionët luftarakë Su-27 kapën një avion që transporton trupa ruse IL-76 MD rreth orës 00:30 me orën lokale (22:30) të shtunën teksa po përpiqej të zbarkonte parashutistët në rajonin e Kievit.

Sipas specifikimeve të lëshuara nga prodhuesi, avioni mund të transportojë deri në 167 ushtarë, si dhe një ekuipazh prej 6-7 personash, shkruan BBC.

“Kjo është hakmarrje për Luhansk 2014”, shkroi në Facebook komandanti i ushtrisë së Ukrainës, gjenerallejtënant Valery Zaluzhny, duke iu referuar rrëzimit të një avioni ukrainas tetë vjet më parë, i cili vrau 40 parashutistë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit.

Pas