Politikë

“Do i ha veshin Ramës”, Ralf Gjoni ironizon Kryemadhin: Vetëm në krevat…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 21/05/20 |
Opi Nion

Deputeti i opozitës, Ralf Gjoni ka reaguar Ashpër ndaj mazhorancës në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, ai ironizoi dhe deklaratën e kryetares së LSI, Monika Kryemadhi e cila u shpreh gjatë protestës se t’ia hante veshin kryeministrit Edi Rama.

Gjoni tha se Kryemadhi nuk mund t’ia hajë veshin Ramës pasi ai është i gjatës. Sipas tij, kjo gjë mund të ndodhë vetëm nëse Rama është shtrirë në krevat.

 “Që të riformatojnë qeverisjen në këtë vend, duhet të riformatojmë reformën. Faleminderit zoti kryetar që ma ndërpret fjalën, por këtu është Parlament, që vjen nga latinishtja, fjalë… Pse e lidha çështjen për teatrin, ata që braktisën teatrit, ata që janë me ju treshe në krevat. Ato që kanë fantazi për ngrënie veshi. Si mund t’ja hashë veshin atij! Se ai është i gjatë. Vetëm shtrirë në krevat mund t’ja hashë veshin. Ne na duhet një kod i ri zgjedhor, sistem i ri zgjedhor. Na duhet që të kemi lista të hapura. Keni një propozim amerikan ditët e fundit. S’po futem danez, suedez. Keni një propozim që i hap rrugë hapjes së listave dhe i jep të drejtë qytetarit shqiptar që të votojë deputetet që duan. Hajde ta votojmë. Ne nuk duhet kolegë të opozitës, që të përfshihemi me aferat e tyre. Ndryshe vota jonë duhet të jetë kundër.”, tha Gjoni./ Opinion.al

Pas