Life Style

Disa fakte interesante rreth ëndrrave, ja pse i shohim ato


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:02 - 10/10/18 |
el ida
 Disa fakte interesante rreth ëndrrave:
Mesatarisht ne shohim 5 deri në 7 ëndrra gjatë një nate të cilat në total zgjasin 2 orë.
 Ne i mbajmë mend ëndrrat vetëm nëse zgjohemi 5 minuta pasi i kemi parë. Më pas, 90% të tyre e kemi harruar.
 Emocioni i përjetuar më shpesh në ëndrra është ankthi.
Rezultati janë makthet.Sipas studimeve të kryera së fundmi, 12% e njerëzve shohin ëndrra në bardh e zi. 
Pas këtij rezultati u aludua se njerëzit të cilët janë rritur duke parë TV bardh e zi shohin ëndrra pa ngjyra.
Henry VI është e vetmja vepër në të cilën Shakespeare-i nuk përfshn fjalën ëndërr. 
Neshohim ëndrra gjatë lëvizjes së shpejtë të syve, proçes i dallueshëm nga pjesa tjetër e gjumit.
Zogjtë dhe gjitarët e bëjnë këtë gjithashtu, prandaj nuk është më një supozim që edhe ata ëndërrojnë.

Pas