Life Style

Disa arsye pse duhet të hani shalqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:01 - 27/08/21 |
Opi Nion

A e dini se shalqiri përmban vetëm 46 kalori për filxhan? Shalqiri është i mbushur me shumë lëndë ushqyese duke përfshirë vitamina dhe minerale dhe gjithashtu siguron elektrolite, të tilla si kaliumi. Çuditërisht, farat e shalqirit janë një fuqi ushqyese si acidet yndyrore omega-3, proteina, vitamina, hekur, zink, bakër, magnez dhe kalium. Pjesa më e mirë është se ato kanë pak sheqer.

Le të shikojmë disa përfitime të mahnitshme shëndetësore nga ngrënia e shalqirit: Mban trupin tuaj të hidratuar

Shalqiri është një nga ushqimet më hidratuese që mund të hani gjatë verës. Fruti është 92% ujë. Mund të ndihmojë të qëndroni të hidratuar dhe t’ju ​​mbajë të ngopur, pa shtuar shumë kalori.

Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit

Shalqiri përmban likopen, cucurbitacin E dhe komponime të tjera bimore që janë duke u studiuar për efektet e tyre kundër kancerit.

Bën mirë për shëndetin e zemrës

Disa lëndë ushqyese në shalqi janë të mira për shëndetin e zemrës. Për shembull, likopeni është i lidhur me kolesterolin më të ulët dhe presionin e gjakut. Zvogëloni dhimbjen e muskujve.

Shalqiri përmban citrulline, një aminoacid që duket se zvogëlon dhimbjen e muskujve pas stërvitjes. Citrulline është gjithashtu në dispozicion si një shtesë, por hulumtimet treguan se thithja e saj është më efektive kur konsumohet si një përbërës i lëngut të shalqinit.

E pasur me antioksidantë

Shalqiri është i pasur me antioksidantë si likopeni dhe vitamina C që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe dëmtimit oksidativ. Studimet gjithashtu sugjerojnë se likopeni mund të ndihmojë në vonimin e fillimit dhe përparimit të sëmundjes së Alzheimerit, si dhe parandalimin e degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD).

I mirë për flokët dhe lëkurën

Shalqiri është i pasur me vitaminë A dhe C, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës dhe flokëve. Vitamina C ndihmon trupin tuaj të prodhojë kolagjen, një proteinë që i jep elasticitet lëkurës tuaj dhe ndihmon në rritjen e flokëve. Vitamina A është e rëndësishme për ndërtimin dhe riparimin e qelizave të lëkurës. Me mungesën e këtë lëndë ushqyese, lëkura juaj mund të duket e thatë.

Pas