Aktualitet

Di Caprio nxjerr videon e Vjosës, thirrje liderëve të politikës shqiptare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:30 - 30/03/21 |
Opi Nion

Aktori Lenardo Di Caprio ka nxjerrë ditën e sotme një video të lumit Vjosa duke iu drejtuar me një thirrje liderëve të politikës shqiptare.

Di Caprio nëpërmjet pamjeve të publikuara në rrjetet sociale kërkon që videoja sensibilizuese të shpërndahet dhe nga kryeministri Edi Rama, kryetar i Partisë Demokratike Lulzim Basha, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.

Kujtojmë që kjo nuk është hera e parë që aktori publikon pamjet të lumti Vjosa.

Di Caprio  i është bashkuar lëvizjes për të shpallur lumin Vjosa Park Kombëtar dhe për ta mbrojur nga HEC-et që rrezikojnë ta shkatërrojnë.

STATUSI NGA LEONARDO DI CAPRIO

Javën e kaluar, në Ditën Botërore të Ujit, aktivistët në të gjithë Evropën i kërkuan qeverisë shqiptare dhe Komisionit të Bashkimit Evropian të mbështesin Parkun Kombëtar të Vjosës tani.

Lumi Vjosa është lumi më i madh i egër në Evropë. Janë 300 kilometra që rrjedhin pandërprerë nga burimi i saj në malet në Greqi në detin Adriatik. Lumi është jetësor e i rëndësishëm për më shumë se 1,100 lloje të peshqve të ujërave të ëmbla dhe është kulturor i rëndësishëm për njerëzit në Shqipëri. Dje, Parlamenti Evropian nxiti autoritetet shqiptare “të krijojnë sa më shpejt të jetë e mundur Parkun Kombëtar Vjosa, duke shtrirë tërë gjatësinë e lumit.”/Opinion.al

 

Pas