Bota

Dhoma e Përfaqësuesve votoi për shkarkimin, Trump: Nuk duam dhunë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:12 - 14/01/21 |
Opi Nion

Donald Trump tashmë ka hyrë në historinë amerikane si presidenti ndaj të cilit nisin dy herë procedurat për shkarkim.

Trump ka reaguar pas votimit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA e cila e ka fajësuar zyrtarisht atë për “nxitje të kryengritjes” në trazirat e javës së kaluar në Capitol Hill.

Në një videomesazh në llogarinë e Shtëpisë së Bardhë në “Facebook”, pasi ato personale i janë bllokuar, Trump nuk e përmendi votimin dhe akuzat e ngritura ndaj tij.

Presidenti iu bëri thirrje qytetarëve që të shmangin aktet e dhunës, pasi ajo nuk përfaqëson vizionin e tij për amerikën dhe as të mbështetësve të tij.

 “Dhuna bie ndesh me gjithçka përfaqëson lëvizja jonë. Asnjë mbështetës i vërtetë i imi nuk mund të pranonte kurrë dhunën politike, apo të mos respektonte flamurin amerikan dhe efektivët e forcave të zbatimit të ligjit”, tha Trump.

Presidenti gjithashtu komentoi mbi mbylljen e llogarive të tij në disa platforma, si “Facebook”, “Twitter” dhe “YouTube”, duke i quajtur veprimet e tyre një sulm të paprecedentë kundër fjalës së lirë.

Pas