Bota

Dhjetëra të vrarë në një sulm me bombë në Afganistan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:52 - 30/04/21 |
Opi Nion

27 persona humbën jetën nga shpërthimi i një makine bombë në provincën Logar të Afganistanit.

Shpërthimi ndodhi pranë një hoteli në kryeqytetin e provincës, Pul-e Alam. Kreu i këshillit provincial, Hasibullah Stanekzai, tha se së paku 60 vetë u plagosën.

Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se rreth 40 njerëz u dërguan në spital – disa prej tyre në gjendje kritike. Përgjegjësinë për sulmin nuk e mori askush.

Motivi për shënjestrimin e rezidencës civile është po ashtu i paqartë. Dhuna në Afganistan ka qenë në rritje javëve të fundit.

Dy javë më parë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe NATO-ja kanë njoftuar se do t’i tërheqin trupat e tyre nga Afganistani deri më 11 shtator, për t’u dhënë fund dy dekadave të pranisë së huaj ushtarake në këtë vend.

Pas