Bota

Seksizëm, ngacmime dhe dhunë në parlamentet evropiane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:27 - 18/10/18 |
b.f

Seksizmi, ngacmimi dhe dhuna kundër femrave po përhapen shumë në parlamentet evropiane, sipas një studimi të publikuar të enjten.

Unioni Ndërparlamentar dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës dolën në këtë përfundim pas intervistave me 123 femra, 81 deputete dhe 42 pjesëtare stafi nëpër parlamente, nga 45 vende evropiane.

Nga femrat e intervistuara, 47% e tyre thanë se kanë marrë kërcënime me vdekje ose përdhunim, ndërsa 68% thanë se kanë qenë objekt i komenteve seksiste. Vetëm 25% e tyre pranuan se kanë përjetuar dhunë seksuale./T.Ch/

 

Pas