Aktualitet

DETAJET/ Ishin shpallur në kërkim, pranga tre personave në Shijak


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:13 - 09/12/19 |
Al Do

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë të Durrësit kanë arrestuar ditën e sotme tre persona të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane.

Në kuadër të operacionit “ROMANO 2017″, u arrestuan F. M, 30 vjeç, D. Ç, 27 vjeç, dhe L. B 41 vjeç, të tre banues në qarkun e Durrësit.

Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana është njoftuar nga Interpol Roma se këta shtetas janë shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Komanda Provinciale Karabineri e Bergamos, Itali ka programuar ekzekutimin e masës së sigurisë “Arrest në burg”, dhënë nga Gjykata e Bergamos, Itali, për veprat penale “Trafikim i lëndëve narotike”, për 16 shtetas shqiptarë, italianë dhe marokenë. Operacioni është zhvilluar në të njëtën kohë edhe në Itali, ku si rezultat në Itali janë kapur dhe arrestuar 12 shtetas shqiptarë, italinë e marokenë, si dhe janë ekzekutuar edhe tri masa sigurie, dy prej të cilave “Detyrim paraqitjeje” dhe një “Arrest në shtëpi””, njofton policia.

Operacioni është kryer nga DVP Durrës në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale dhe FNSH-në, në koordimin mes Interpol Tirana dhe Interforcës italiane në Shqipëri.

Hetimi për këtë grup kriminal ka nisur në vitin 2017, pasi dyshohet se ky grup kryente trafikim të lëndëve narkotike nga vende të ndryshme drejt Italisë. /Opinion.al

Pas