Kronikë

Detaje tronditëse, e përdhunuan përpara se ta hidhnin në rezervuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:15 - 13/01/20 |
Geljano Fataj

Detaje tronditëse kanë dalë sa i përket vrasjes së 52-vjeçares Drita Saliaj. Përpara se ta hidhnin të gjallë në rezervuar, me duar të lidhura pas, të rinjtë e kishin përdhunuar.
Detajet e krimit u zbuluan nga Prokuroria në seancën për vlerësimin e masës së sigurisë për tre të arrestuarit, Ervis Zotaj 26 vjeç, Sindi Shehaj 16 vjeç dhe nipi i viktimës, Luis Saliaj 16 vjeç. Ka qene vetë Luis Saliaj ai që ka rrëfyer të gjithë dinamikën e ngjarjes së ndodhur mes 4 dhe 5 Janarit.

Ka shkuar në polici bashkë me nënën e tij, Mimoza Saliajn dhe ka folur. Në datën 4 Janar, ai, Sindi Shehaj dhe Ervis Zotaj shkuan të merrnin hashash tek shtëpia e Drita Saliajt.

Kanë hyrë brenda, kanë pirë kafe dhe i kanë kërkuar që një pako hashash ta blinin me 50 Euro, ndërsa Drita u ka thënë ta marrin me 200 Euro. Dy të miturit dhe Zotaj nuk kanë qenë dakord. 26-vjeçari Zotaj e ka dhunuar gruan dhe ka kryer marrëdhënie seksuale me të.

Me një shall në gojë dhe me duart e lidhura pas me litar, e kanë çuar në makinë për ta hedhur në rezervuar. Ka qenë ora 03:00 e mëngjesit të datës 5 Janar kur e kanë hedhur të gjallë në ujë.

Polumbarët e gjetën trupin e pajetë më 7 Janar. 26-vjeçari i mohoi akuzat në gjykatë, ndërsa dy të miturit dhanë versione të ngjashme. Gjykata vendosi që të tre të qëndrojnë në burg për vrasje me paramendim./ Opinion.al

Pas