Aktualitet

Destinacion“COVID FREE”,qeveria jep 100mln lekë për të promovuar turizmin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:24 - 13/05/21 |
Opi Nion

Qeveria shqiptare ka marrë vendimin për të shtuar një fond prej 100 milionë lekësh në programin “Zhvillimi i turizmit”, me qëllim  promovimin e vendit.

Bëhet me dije se sipas vendimit nëpërmjet  këtij fondi do të realizohet promovimi i Shqipërisë në vendet ndërkombëtare si një destinacion mikpritës ‘COVID FREE’. Ndërkohë që theksojme se ky vendim i Këshillit të  Ministrave ka erdhur me propozim të Ministrisë së Turizmit. Fondi do të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit  përcaktuar për këtë vit.

Një vendim i tillë vjen në prag të sezonit turistik dhe qeveria ka deklaruar më herët se vera do të jetë pa masa kufizuese, ndërkohë që janë realizuar vaksinimet e premtuara përpara qershorit./Opinion.al

Pas