Bota

Der Spiegel: Rreziku i një konflikti në Ballkan dhe dështimi i BE-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:08 - 24/10/21 |
Opi Nion

“I dashur lexues, mirëmëngjes, sot po flasim për rrezikun e një tjetër konflikti serioz në Ballkan – dhe dështimin e BE-së”. Kështu e nis artikullin e tij në gazetën gjermane “Der Spiegel”, shefi i departamentit të jashtëm,  Mathieu von Rohr.

“ Edhe nëse lufta duket shumë e largët dhe rajoni është dukur gjithmonë paksa i paqëndrueshëm nga jashtë, ajo që po ndodh atje mund të ketë pasoja dramatike për Europën. Një luftë e re nuk është afër, por ngjarjet janë kërcënuese: Në Bosnje-Hercegovinë, udhëheqësi serb Milorad Dodik kërkon të thyejë rendin e pasluftës së Dejtonit që ka qenë në fuqi për tre dekada dhe de facto të ndajë pjesën serbe të vendit; Tensione të konsiderueshme ka edhe mes Serbisë dhe Kosovës”, shkruan ai.

Më tej në argumentin e tij, von Rohr fajëson BE për këtë situatë, duke i krijuar mundësi Kinës dhe Rusisë për të ndikuar.

” Cila është drama: BE-ja praktikisht mungon në rajon, nuk bën asgjë, nuk ka plan, nuk ka politikë. Kjo do të bëjë që të ndëshkohet. Para së gjithash, politika e jashtme e BE -së është plotësisht e pabesueshme nëse mund të arrijë diçka në Ballkan  dhe në vend të kësaj lejon Rusinë ose Kinën të veprojnë atje. Fakti që BE-ja nuk u ofron këtyre vendeve asnjë perspektivë po kontribuon në ndezjen e situatave të tilla. Dhe së dyti, pasojat për pjesën tjetër të Evropës është e pakonceptueshme nëse atje do të ndodhnin përsëri përplasje të armatosura. Kjo nuk përjashtohet aspak”, shprehet gazetari./Opinion.al

Pas