Aktualitet

Dënimi i gazetarit/OSBE: Liria e medias shtyllë themelore e shoqërisë demokratikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:56 - 08/07/22 |
Opi Nion

Delegacioni i OSBE-së në Shqipëri ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit Edi Rama për të përjashtuar për 3 muaj një gazetar, nga konferencat e qeverisë.

Në disa poste në “Twitter”, OSBE theksohet se e drejta e gazetarëve për të pyetur dhe investiguar është shtyllë themelore e shoqërive demokratike.

“E drejta e gazetarëve për të kërkuar, marrë dhe dhënë lirisht informacionin e mbajtur nga organet publike është një pjesë integrale e punës së tyre dhe një shtyllë themelore e çdo shoqërie demokratike. Nuk ka siguri pa lirinë e medias”,-shkruhet në një reagim.

Ndërkohë në postimin pasardhës nënvizohet se OSBE do të mbështesë vazhdimisht gazetarët dhe reporterët, pasi roli i tyre është vendimtar për t’i bërë proceset vendimmarrëse, më transparente dhe demokratike.

“Liria e #medias dhe aftësia e #gazetarëve për të raportuar lirshëm për çështje me interes publik është një nga treguesit thelbësorë të #demokracisë. (1/2) #OSBE është fuqimisht e përkushtuar ndaj rolit të #gazetarëve në aspektin jetik të proceseve vendimmarrëse të mirëinformuara, transparente, të përgjegjshme dhe demokratike në #Shqipëri. (2/2)”,-nënvizon OSBE.

Pas