Bota

Demokratët fitojnë zgjedhjet në Louisiana


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:10 - 17/11/19 |
Geljano Fataj

John Bel Edwards nga radhët e demokratëve ka fituar zgjedhjet lokale në Louisiana të shtunën, pas një gare shumë të ngushtë me republikanin Eddie Rispone.

Rezultati konsiderohet si një disfatë e madhe për presidentin Donald Trump, i cili ka mbështetur Risponen, duke vizituar dy herë vendin gjatë fushatës si dhe duke shfrytëzuar këto zgjedhje si test për popullaritetin e tij.

Të shtunën, Trump kishte bërë disa postime në Twitter duke kërkuar nga votuesit që ta votojnë kandidatin nga radhët e republikanëve.

Më herët këtë muaj, republikanët nuk kanë arritur të fitojnë zgjedhjet as në Kentucky, ndërsa demokratët morën në kontroll të plotë Virginian./ Opinion.al

Pas