Aktualitet

Dekriminalizimi, kush janë deputetët që lënë mandatin?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:07 - 15/12/15 |
b.f

TIRANË- Për deputetë të inkriminuar kemi dëgjuar shpesh por se kush janë ata, asnjëherë. Opozita sidomos ka akuzuar shpesh mazhorancën se në gjirin e saj ka 17 deputetë me të shkuar kriminale. Nga selia blu kemi dëgjuar të lakohen shpesh emrat e Arben Ndokës dhe Artur Bushit, të cilët tashmë nuk janë më pjesë e parlamentit. Pyetja është se kush janë 15 deputetët e tjerë të PS dhe LSI që sipas demokratëve rrezikojnë mandatin?

Sakaq nga kampi tjetër, kryesisht nga PS-ja ka pasur akuza se edhe e djathta ka në parlament persona me precedent penalë. PS nuk ka artikuluar emra, por ka thënë se janë disa të inkriminuar. Por a kanë edhe selitë diplomatike një listë me deputetë ‘non grada’? A do të miratohet ligji për dekriminalizimin i cili në thelb ka pikërisht pastrimin e parlamentit dhe administratës nga persona që kanë qenë të dënuar apo akuzuar?

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas