Aktualitet

Deklaratat e Ramës për SPAK, Meta: Udhëzime për drejtësi me regji


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 15/04/22 |
el ida

Presidenti Meta në një dalje për mediat, ku ka mbajtur qëndrim lidhur me rankimin e universiteteve shqiptare, ka komentuar edhe deklaratat e kryeministrit Rama në kongres lidhur me SPAK. Ai i cilësoi ato si një përpjekje e dëshpëruar për të shamngur përgjegjësitë nga kapja e shtetit.

“Përpjekja për t’i dhënë udhëzime nga Kongresi i partisë institucioneve të drejtësisë se si duhet të bëjnë drejtësi me regji, janë vetëm përpjekje e dëshpëruar për të shamngur përgjegjësitë nga kapja e shtetit . Është detyra e institucioneve të drejtësisë të tregojnë intergirtet dhe besueshmërinë. Është detyra e qytetarëve të marirn përgjegjësitë e tyre duke qenë gjithnjë e më aktivë dhe duke kërkuar përgjegjësi ndaj atyre që e kanë dështuar deri tani këtë refromë”, tha Meta./Opinion.al

Pas