Aktualitet

“Dëgjova një zë që tha e vranë”, çfarë tha dëshmitari për vrasjen e Rashës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 09/03/21 |
Opi Nion

Marash Aliaj është dëshmimtar okular, i vrasjes së Klodian Rashës. Ai ka qenë duke lëvizur me automjetin e tij në rrugën “Dritan Hoxha” ditën kur ndodhi ngjarja.

Në dëshminë e dhënë para autoriteteve Aliaj ka thënë se është ndaluar nga një automjet policie dhe i janë kërkuar dokumentet e mjetit. Në këto momente ka parë përpara automjetit te tij, një punonjës policie, i cili po ndiqte një person me vrap duke kaluar rrugën ne krahun tjetër, duke shoqëruar edhe me fjalët ndalo policia.

Sipas Aliaj, ne këto momente ka parë përpara automjetit te tij, ne krahun e djathte, një punonjës policie, i cili po ndiqte një person me vrap duke kaluar rrugën ne krahun tjetër, duke shoqëruar edhe me fjalët ndalo policia ne drejtim te këtij shtetasi qe po largohej me vrap.

Më tej ai ka thënë se gjatë kësaj kohe ka qëndruar ne automjetin e tij pa lëvizur fare, ku pas disa minutave ka dëgjuar një krisëm si ajo e armeve te zjarrit dhe ka dëgjuar një zë personi i cili ka thëne se e vranë. Më pas ai ka dalë nga mjeti për të parë çfarë ka ndodhur dhe ka parë 25-vjeçarin të shtrirë në tokë, ndërkohë që ka dëgjuar efektivin tjetër teksa i ka thënë Hajdarajt se përse e qëlloi. Në pak minuta, sipas tij kanë arritur dhe forca të tjera policore dhe atij i është kërkuar të largohej menjëherë nga vendi i ngjarjes.

“Sipas deklaruesit, veprimet e mësipërme i kane tërhequr vëmendjen dhe me ane te shikimit ka pare se shtetasi qe po vraponte dhe punonjësi i policisë qe po e ndiqte kane hyre ne një rrugice, e cila korrespondon përballe me hotel “Dilo”, e cila te çon pranë ish-Shkollës se Partisë. Sipas deklaruesit, gjate këtij momenti, punonjësi i policisë, i cili i kishte kërkuar dokumentet, dhe po ndiqte me sy kolegun e tij, i ka kthyer dokumentet e mjetit dhe pasi ka mbyllur automjetin e policisë, ka vrapuar duke kaluar rrugën me qellim te ndiqte drejtimin nga iku shtetasi ne fjale dhe punonjësi i policisë. Sipas deklaruesit, ne këto momente i ka kërkuar punonjësit te policisë nëse mund te lëvizte por ky i fundit nuk i ka kthyer përgjigje.  Sipas deklaruesit, gjate kësaj kohe ka qëndruar ne automjetin e tij pa lëvizur fare, ku pas disa minutave ka degjuar nje krisem si ajo e armeve te zjarrit dhe ka degjuar nje ze personi i cili ka thëne se e vranë. Sipas deklaruesit, pas ketij momenti ka dale nga automjeti, është afruar drejt vendit ku kishte dëgjuar krismën dhe ulërimën, rreth pesëmbëdhjete metra larg, ne rrugicën qe kufizohej me nje servis automjetesh. Sipas deklaruesit, pasi është afruar ne rrugice, njëkohësisht ne ketë vend është afruar nje punonjes policie, i cili ka shikuar ne drejtim te nje personi, i cili ishte shtrire ne toke, ku pas disa sekondave ne kete vend ka shkuar dhe nje punonjes policie tjeter me vrap, i cili i është drejtuar kolegut duke i thene se cfare donte qe kishte shtire me arme. Sipas deklaruesit, pas rreth nje minute ne vendin e ngjarjes kane shkuar punonjese te tjere te policise, te cilet jane afruar prane shtetasit shtrire dhe nga ky moment punonjesit e policise i kane kerkuar qe te largohej nga vendi. Sipas deklaruesit, ai ka qene rreth pese metra prane personit qe ishte shtrire, dhe kur eshte afruar ka pare qe personi i shtrire ishte me koken ne drejtim nga rruga kryesore prane murit dhe kembet ne drejtim te rrugices ne krahun tjeter. Sipas deklaruesit, gjate kohes qe ka qendruar, nuk ka degjuar komunikime apo debate te tjera. Sipas deklaruesit, personi qe po ndiqte punonjesi i policise me personin qe ka pare shtrire ne toke ishte i njejti. Sipas deklaruesit, punonjesi i policise qe eshte afruar i pari ne vendin e ngjarjes ishte punonjesi qe e ka ndjekur qe ne fillim personin e shtrire, ndersa punonjesi i policise qe eshte afruar i dyti ne vendin e ngjarjes ka qene punonjesi i policise qe i kishte marre dokumentet e mjetit”, thuhet në dëshmi.

Pas