Bota

Dëgjohet fjala e Trump, nis testimi i ilaçeve të malaries kundër Covid-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:36 - 21/05/20 |
el ida

Në Brajton dhe Oksford ka nisur një testim për të kuptuar nëse dy ilaçet kundër malaries mund të parandalojnë koronavirusin.

Chloroquine dhe hydroxychloroquine do t’iu injektohen më shumë se 40,000 punonjësve të shëndetësisë nga Evropa, Afrika, Azia dhe Amerika Jugore.

Të gjithë pjesëmarrësit janë pjesë e stafit, që kanë qenë në kontakt me pacientët e prekur nga Covid-19.

“Ne vërtet nuk e dimë nëse chloroquine apo hydroxychloroquine janë të dobishme apo të dëmshme kundër Covid-19”, ka thënë një prej udhëheqësve të studimit, profesori Nicholas White.

Mirëpo ai ka thënë se testimi i kontrolluar, është mënyra më e mirë për ta kuptuar efektin.

Ky vendim ka ardhur pasi presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë më herët gjatë javës së i ka konsumuar këto ilaçe, pavarësisht paralajmërimeve se një gjë e tillë mund të mos jetë e sigurt./Opinion.al

Pas