Sociale

Dëbora vështirëson situatën në veri, mbeten pa energji disa zona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:37 - 12/12/21 |
Opi Nion

Disa zona në veri të vendit, kryesisht në Dibër, Bulqizë dhe Mat po përballen me probleme në furnizimin me energji elektrike, për shkak të motit të keq.  Reshjet e dëborës kanë shkaktuar dëmtimin e 11 fiderave që furnizojnë me energji këto rrethe, ndërsa burime pranë Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes bënë me dije se ekipet e të gjitha agjencive janë në terren për të riparuar defektet.

“Kemi riparuar 6 nga 11 fiderat që kishin defekte. Më kritike paraqitet gjendja në Sllovë, Zallë Dardhë, Arras e Gollobordë. 5 fidera nuk janë rikthyer ende në punë. Ekipet po punojnë kudo për të mundësuar rikthimin e energjisë, por dëmet e shkaktuara janë të mëdha”, thanë drejtuesit e OSSH-së, Burrel./Opinion.al

 

Pas