Bota

Dëbimi i diplomatëve, Erdogan: Nuk marrim urdhra nga askush


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:48 - 25/10/21 |
Opi Nion

Presidenti Turk Reçep Tayyip Erdogan ka folur lidhur me dëbimin e dhjetë ambasadorëve të vendve perëndimore, përfshirë dhe atë të SHBA.

Erdogan është shprehur se diplomatët e huaj kanë si qëllim të godasin pavarësinë e sistemit gjyqësor dhe se Turqi nuk merr urdhra nga asnjë shtet, teksa i cilësoi diplomatët “grup i strukturuar ambasadorësh”.

“Deklarata nuk ka lidhje me një person apo një çështje të caktuar. Kanë si qëllim goditjen e e pavarësisë dhe gjyqësorit të vendit tonë. Ashtu siç shkruhet në kushtetutë, sistemi i gjyqësorit i Turqisë nuk merr urdhra nga askush. Kështu që nuk kemi si të pranojmë urdhrat e një grupi të strukturuar ambasadorësh”,-tha Erdogan./Opinion.al

Pas