Aktualitet

Debati për logon e 100-vjetorit të Tiranës, reagon krijuesi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:55 - 17/01/20 |
Al Do

Logoja e 100-vjetorit të Tiranës ka ngritur dyshime se mund të jetë e kopjuar. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, shpalli ditën e djeshme versionin fitues i cili ka për autor, kopaninë ‘Karrota’ të Fisnik Ismaili me qendër në Kosovë.

Megjithatë në rrjetet sociale pati denoncime dhe dyshime se ajo ishte e kopjuar nga logoja “Truman” e cila ka të njëjtin stil shkrimi dhe ngjyra.

Lexo edhe: Logo e Tiranës e kopjuar? Ja denoncimi

Në lidhje me këto akuza ka reaguar krijuesi, Fisnik Ismaili.

Sipas tij, në rastin konkret duhet dalluar stili prej konceptit. Në logon e 100-vjetorit të Tiranës, ai sqaron se është përdorur një stil i dizajnit shumëngjyrësh, ku ngjyrat mbivendosen dhe kjo përdoret edhe nga Google sipas tij.

Ismaili shkruan se ajo që është e veçantë dhe origjinale në logon e Tiranës është shkrirja e numrit 100 me emrin e qytetit. /Opinion.al

Pas