-U tha në Opinion

Debati për intelektualët, Petro: Kadare një intelektual i shquar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:57 - 17/03/21 |
Opi Nion

Në një diskutim në emisionin “Opinion” lidhur me përcaktimin e intelektualëve dhe rolin e tyre në shoqëri, shkrimtarja Rita Petro është shprehur se intelektualizmi ka ekzistuar në Shqipëri edhe para viteve ’90. Në një diskutim me gazetarin Agim Baçi, ajo tha se Ismail Kadarenë e quan një intelektual të shquar.

Pjesë nga diskutimi

Petro: Duket sikur s’ka ekzistuar intelektualizimi para viteve ‘90. Spse njerëzit jo vetëm që janë arsimuar, por asnjëherë nuk do ndodhnin ndryshime nëse nuk do kishte njerëz aq inteligjentë, aq intelektualë….Është tjetër bindja ideologjike.

Baçi: Ka qenë e përcaktuar nga partia, akademikë, profesorë, kinostudio. Intelektualët ishin të emëruar nga partia, kush i shërbente më shumë partisë.  Po të mos i shërbeje partisë, kjo i rrëzonte të gjitha. Ça intelektuali është ai që nuk pranon që ka bashkëpunuar me diktaturën.

Petro: Kadareja, unë e quaj intelektual të shquar, jo vetëm shkrimtar i shquar, sepse çdo gjë që lidhet me politikën, me çështjen e Kosovës, ka qenë gjtihmonë aktiv për të dhënë mendimin e vet, por që na lidh dhe me Evropën.

 

 

 

 

Pas