Politikë

Debate në komision, Alibeaj: S’mund t’ja lënë gishtat lart Gjylametit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:22 - 18/10/21 |
el ida

Ka nisur me debate Komisioni Hetimor, që do të hetojë problematikat në zgjedhjet e 25 Prillit.

Përfaqësuesit e mazhorancës ngritën pretendime lidhur me rregulloren e komisionit, ndërsa deputeti demokrat Ervin Salianji tha se këto pretendime janë tentativa për të shtyrë komisionin dhe se manipulimi nuk mbulohet me sherr e shamatë.

Debati nisi nga një vërejtje e deputetit Nasip Naço që tha se rregullorja ishte me gabime, ndërsa deputeti i LSI Vasili e konsideroi këtë diskutim kohë të humbur.

Më tej deputeti Salianji tha se deputetët nuk mund të bëjnë gangsterin në këtë procedurë.

 

Diskutimet

Alibeaj- Naços: “Terma të tillë që sapo përdore, do ta shohësh apo çfarë është e udhës të mos përdoren më në këtë komision, si bën mirë juve dhe as këtij komisioni. Jam i kujdesshëm i qetë dhe po bëj maksimumin për ta bërë punën e këtij komisioni të futet në rrugë të mbarë një orë e më parë”

Ervin Salianji: Ka vetëm një element që më bën përshtypje, ne jemi në shumë komisione. Këta kolegët përballë kanë një agresivitet. Flasin në mënyrë të njëkohëshme, se bëjmë ne këtë pavarësisht se kemi  1000 arsye më shumë se ju. Nuk mbulohet manipulimi  as me sherre e shamat. Është proçedurë, ju nuk bëni dot gangsterin këtu, mos e bëni se nuk ka sens kjo, ju duhet të ruani etikën e të mos e shfaqni kaq shumë problematikën që keni.

Blerina Gjylameti: Kam mbetur me dorën lart

Alibeaj: Smund t’ja lënë gishtat lart Gjylametit

Blerina Gjylameti: Të jeni kryetar s’u jep asnjë të drejtë më shumë sesa të respektoni të 2 palët dhe jo të interpretoni. Sepse në këtë aspect cënojmë bashkëpunimin. Naço mori  fjalën disa herë ja ndërpretë. Të vazhdojmë me zgjedhjen e sekretarit dhe pastaj me planin paraprak të hetimit. Salianji përmendi disa terma që si shkojnë. Kur thoni që sduhet të përdorim terma të tillë, duhet ta keni për të dyja palët dhe jo vetëm për 1 palë.

 

Pas