Bota

Dalja e parë publike e liderit suprem taleban


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:19 - 31/10/21 |
Opi Nion

“Udhëheqësi suprem” misterioz i talebanëve, Mullah Hibatullah Akhundzada, dalja publike e të cilit nuk ishte zyrtarizuar kurrë që nga emërimi i tij në vitin 2016, mori pjesë në një ceremoni mbrëmë në Kandahar, në jug të Afganistanit.

Këtë e thanë zyrtarët talebanë. “Komandanti i besimtarëve, Sheikh Hibatullah Akhundzada, u shfaq në një tubim të madh në medresenë e famshme Hakimiya dhe foli për dhjetë minuta me ushtarët dhe dishepujt e guximshëm”, tha qeveria talebane sot me një mesazh audio në mbështetje të tij. Në këtë videoklip të shpërndarë audio, ne dëgjojmë se si mullai mund të recitojë lutje dhe bekime të paqarta.

Sipas një burimi lokal, Akhundzada mbërriti në këtë shkollë Kur’anore në Kandahar me një kolonë prej dy makinash nën sigurinë maksimale dhe nuk u lejuan fotografitë. Pasi heshtën për një kohë të gjatë për vendndodhjen e tij, talebanët njoftuan në shtator se Akhundzada kishte jetuar “që nga fillimi” në Kandahar dhe do të shfaqej “së shpejti në publik”.

Pas ardhjes në pushtet, Mullah Akhundzada fitoi shpejt besnikërinë e liderit egjiptian të Al-Kaedës, Ayman al-Zaëahiri, i cili e quajti atë një “emir të besimtarëve”, duke forcuar kështu besueshmërinë e tij në botën xhihadiste dhe në universin sunit. Në cilësinë e tij si “udhëheqës suprem”, Akhundzada është përgjegjës për ruajtjen e unitetit brenda lëvizjes islamike, një mision kompleks pasi betejat e brendshme që kanë thyer lëvizjen xhihadiste për vite kanë vazhduar që nga kthimi i tyre në pushtet në mes të gushtit./Opinion.al

Pas