Aktualitet

Dalja e parë pas rezultatit në zgjedhjet e 6 Marsit, Basha takim me mësuesit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 07/03/22 |
Opi Nion

Teksa po vijon procesi i numërimit të votave në 3 bashki ndërsa në tre të tjera ka përfunduar dhe rezulton se PD nuk kryeson në asnjë nga 6 bashkitë ku dje u zhvilluan zgjedhjet e pjesshme vendore, kryedemokrati, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me mësues e pedagogë me rastin e 7 Marsit, festes se Mesuesit.

Gjatë fjalës së tij, Basha është shprehur se është në traditën tonë të vlerësojmë mundin e sakrificën e mësuesve për të edukuar fëmijët e Shqipërisë.

Më tej ai theksoi se sot mësuesit rreshtohen në pozita të pafavorshme, duke vënë në dukje aspektin financiar ku pagat sipas Bashës kanë zbritur në nivelet më të papranueshme.

 “Pavarësisht dite me shi apo jo, 7 Marsi është gjithmonë ditë e veçantë për këdo. Është në traditën tonë të vlerësojmë mundin e sakrificën e mësuesve për të edukuar fëmijët e Shqipërisë. Një gjë që nuk harrojmë, janë mësuesit tanë. Askush nuk e harron rolin e tyre gjatë jetës. Dua t’u them atyre, sic jam i bindur që thonë të gjithë, një falenderim të thellë nga zemra për të gjithë. Këtu nuk jemi rreth një tryeze feste. Nuk mund të jemi rreth një tryeze feste. Situata në vend që të vijë duke u përmirësuar, vjen duke u përkeqësuar. Në vend që mësuesve dhe pedagogëve, kushtet të ngrihen në piedestalin, sot rreshtohen në pozita të pafavorshme. Qoftë në aspektin financiar. Ku pagat kanë zbritur në nivelet më të papranueshme”,-  tha kryetari i PD.

Pas