Aktualitet

Çuçi për sulmin kibernetik: Asnjë vend nuk e përballon dot i vetëmBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 23/09/22 |
Opi Nion

Ministri i Brendshëm, Blendi Çuçi në një takim të zhvilluar sot ku po prezantohet programi ‘EU4LEA’; Bashkimi Evropian për Zbatimin e Ligjit në Shqipëri’ të financuar nga BE për sigurinë u ndal edhe tek sulmet kibernetike të Iranit ndaj vendit tonë.

Gjatë fjalës së tij Çuçi tha se tani po përballemi me luftra të reja siç është lufta kibernetike.

Më tej ai theksoi se ky sulm na tregoi që asnjë vend nuk mund të përballojë i vetëm këto fenomene, e jo më një vend i vogël në zhvillim siç është Shqipëria.

“Të gjithë ndajmë të njëjtin opinion që sfidat në fushën e sigurisë dhe sundimit të ligjit, janë shumë komplekse. Mjafton të përmendim situatën e pazakontë që po përballet sot Policia dhe agjenci të tjera të qeverisë me sulmin kibernetik. Nëse deri dje ka qenë lufta klasike e institucioneve ligjzbatuese për fenomene si krimi i organizuar, lufta kundër drogës dhe terrorizmit, për të cilat kemi krijuar stabilitet lidhur me bashkëpunimin me partnerët, tani po përballemi me luftra të reja siç është lufta kibernetike. Ky sulm na tregoi që asnjë vend nuk mund të përballojë i vetëm këto fenomene, e jo më një vend i vogël në zhvillim siç është Shqipëria. Falenderoj që nga SHBA na u përgjigjën menjëherë por po kaq shpejt dhe vende evropiane si është Italia, mikja jonë historike, apo dhe vende të tjera, Ky sulm na tregoi që të vetëm kurrë nuk mund të kemi sukses për të përballuar luftra kaq komplekse që i kapërcejnë e kanë impakt ekstraterritorial, pra të perqendruara jo vetëm në një vend”, tha Çuçi.

Pas