Aktualitet

Covid në Shqipëri/ Dyfishohen viktimat dhe përgjysmohen rastet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 20/12/21 |
el ida

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar 6 humbje jetë gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e Covid 19, ndërsa një ditë më parë numri i viktimave ishte 3. Ndërkohë janë regjistruar 120 raste të reja nga 325 që ishin dje.

Njoftimi 

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2,506 testime, 120 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 171 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2,506 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 120 qytetarë, në këto bashki: 56 në Tiranë, 11 në Fier, 7 në Vlorë, 6 në Durrës, Berat, 3 në Kamëz, Mat, Përmet, Gramsh, 2 në Kukës, Tropojë, Lezhë, Lushnje, Divjakë, Sarandë, 1 në Mirditë, Kurbin, Dibër, Bulqizë, Mallakastër, Selenicë, Memaliaj, Kolonjë, Kuçovë, Skrapar.

Janë 5,178 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 122 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Vlora 38 vjeç, një qyetetar nga Pogradeci 68 vjeç, një qytetar nga Elbasani 70 vjeç, një qytetar nga Durrësi 79 vjeç, një qytetar nga Tirana 83 vjeç dhe një qytetar nga Fieri 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 171 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 197,547që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (20 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          120

Të shëruar në 24 orë       171

Të shtruar në spitale       122

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 2,506

 

Testime totale              1,441,247

Raste pozitive                205,897

Raste të shëruara          197,547

Raste Aktive                      5,178

Humbje jete                      3,172

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë           2,451

Fier                 584

Shkodër          359

Durrës             344

Gjirokastër     306

Elbasan           284

Berat               260

Vlorë                214

Lezhë               125

Korçë               121

Kukës               66

Dibër                64

 

 

 

 

 

 

Pas