Aktualitet

Covid në Shqipëri/ 228 raste të reja dhe 5 viktima në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:26 - 01/12/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 1 513 testime, nga të cilat 228 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.

Rastet e reja janë regjistruar në këto bashki:

110 në Tiranë, 10 në Fier, nga 9 qytetarë në Vlorë, Sarandë, Berat, nga 8 qytetarë në Mallakastër, Lushnje, Durrës, nga 6 qytetarë në Shkodër, Kavajë, Tepelenë, nga 5 qytetarë në Elbasan, Gjirokastër, 4 në Skrapar, nga 3 qytetarë në Përmet, Divjakë, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Lezhë, Kamëz, Korçë, Dimal, Gramsh, nga 1 qytetar në Kuçovë, Dibër, Krujë, Kurbin, Kukës, Has, Malësi e Madhe.

Dëri më sot janë 6 694 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Ndërsa në 24 orët e fundit ka 5 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: një qytetar nga Fieri 38 vjeç, një qytetare nga Pogradeci 70 vjeçe, një qytetar nga Korça 70 vjeç, një qytetar nga Berati 85 vjeç, një qytetar nga Vlora 90 vjeç.

Mësohet se janë shëruar 594 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 190,378 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          228

Të shëruar në 24 orë       594

Të shtruar në spitale       148

Humbje jete në 24 orë     5

Testime ditore                 1513

Testime totale              1,395,649

Raste pozitive                200,173

Raste të shëruara          190,378

Raste Aktive                      6,694

Humbje jete                      3,101

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3373

Fier                  679

Gjirokastër     531

Shkodër          462

Berat               393

Durrës             349

Elbasan           292

Vlorë                210

Korçë               156

Lezhë               136

Dibër                 65

Kukës               48

Pas