Aktualitet

Covid në Shqipëri/ 106 raste të reja, shkon në 377 numri total i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:03 - 27/09/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën Covid në vendin tonë. Sipas njoftimit të 24 orët e fundit janë regjistruar 106 infektime të reja dhe janë kryer832  testime.

31 të prekur në Tiranë, 12 në Durrës, 10 në Shkodër, 6 raste në Korçë, Kukës, Lushnje, 5 raste në Dibër, 4 raste në Fier, Kavajë, 3 raste në Kurbin, Elbasan, 2 raste në Devoll, Lezhë, Vlorë, 1 rast në Krujë, Rrogozhinë, Mat, Gjirokastër, Përmet, Divjakë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Klos, Patos.

Për fat të keq 2 persona nuk e kanë fituar betejën me sëmundjen duke e çuar numrin total të viktimave në 377  persona që në nisje të pandemisë.

“Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, 2 qytetarë nga Tirana, një 66 vjeçar dhe 73 vjeçar me sëmundje bashkëshoqëruese”, njofton Ministria.

Ndërkohë në 24 orët e fundit janë shëruar 137 persona.

COVID-19 – Statistika (27 Shtator 2020)

Testime totale 85.554
Raste pozitive 13259
Raste të shëruara 7534
Raste Aktive 5348
Humbje jete 377 (Qarku Tiranë 179, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 26, Fier 20, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2637
Durrës 587
Shkodër 386
Elbasan 309
Lezhë 298
Fier 250
Korçë 240
Vlorë 200
Kukës 154
Berat 108
Dibër 104
Gjirokastër 75

Pas