Rajoni

COVID/ Në Kosovë aprovohet doza e katërt e vaksinës për disa kategoriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:42 - 02/09/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka miratuar vendimin për lejimi e administrimit të dozës së katërt të vaksinës kundër COVID-19 për disa kategori të personave.

Sipas njoftimit kjo vaksinë mund të merret nga të gjithë personat e grup-moshës mbi 50 vjeçare, të paktën 4 muaj pas marrjes së dozës së tretë.

Vaksina është rekomanduar të merret nga personat me sëmundje kronike dhe imunitet të dobësuar të moshës mbi 5 vjeçare, gjithashtu të paktën 4 muaj pas marrjes së dozës së tretë.

“Si dhe për profesionistët shëndetësorë, pa dallim moshe”, thuhet në njoftimin e MSH-së.

Në Kosovë, sipas përditësimit të datës 2 shtator, janë 885 raste active me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë shënuar 67 raste positive.

Pas