Bota

Covid “mbërthen” turistët në plazhin nudist, autoritetet apel: Mbani maska


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:52 - 24/08/20 |
el ida

Teksa rastet e reja me koronavirus janë shtuar ndjeshëm në Francë, një nga vatrat e reja të infeksionit është një plazh nudistësh në jug të vendit.

Autoritetet ngritën alarmin se 95 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Cap d’Agde. Ata u bëjnë thirrje pushuesve në këtë plazh që të zbatojnë masat e distancimit dhe të vendosin maskën.

Autoritetet shëndetësore kanë thënë se shkalla e infeksionit në resortin ku ka bar, restorant, pishinë, dyqane dhe bankë, është katër herë më e lartë se në një fshat aty pranë.

Sakaq, vetëm në 24 orët e fundit u raportuan 4900 raste të reja, shifra më e lartë që prej muajit maj. Ministri i Shëndetësisë në Francë, u shpreh se situata ishte e vështirë dhe se infeksionet po përhapen me shpejtësi mes grupmoshës 20 deri në 40 vjeç./Opinion.al

 

Pas