Bota

COVID/Franca arrin 1 mln të prekur,Gjermania shënon rekord të infektuarish


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 22/10/20 |
Opi Nion

Koronavirusi vijonte përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Mësohet se në 24 orët e fundit Gjermania shënoi numrin më të lartë të personave të infektuar me koronavirus, që nga nisja e pandemisë, në muajin mars.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në ditën e fundit, u raportuan 11.287 raste të reja, krahasuar me 7 mijë që ishin një ditë më parë.

Franca, ndërkohë, është bërë vendi i dytë në Europë, pas Spanjës, që ka arritur në 1 milion të infektuar. Sipas institutit Johns Hopkins, renditjen e kryeson SHBA, me mbi 8.3 milionë raste.

Pas