Kryesore

COVID/ “Do përzgjedhim kush do të trajtohet”, Basha: Krim ndaj shqiptarëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:10 - 30/10/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një bashkëbisedim me gazetarët.

Gjatë fjalës së tij, Basha ka komentuar dekalratën  e ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në seancën e djeshme plenare, ku iu bëri thirrje qytetarëve të respektojnë masat, pasi situata mund të shkojë deri aty sa të përzgjidhet kush do të trajtohet e kush jo.

Kryedemokrati theksoi se askush nuk ia jep të drejtën kryeministrit Edi Rama dhe Manastirliut se kush do të jetojë e kush jo.

“Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë dhe njerëzit përgjegjës për këtë situatë janë dyfish fajtorë. Nuk kanë marrë asnjë masa për t’i përpara situatës, ndonëse kanë qenë të paralajmëruar nga ekspertët, opozita, ndonëse OBSH ka lëshuar udhëzime për të marrë masa paraprake. Si rezultat i kësaj numri i infektimeve është shtuar shumë më shumë, sesa nëse situata do të mbahej nën kontroll, e do të bëheshin mbi 2 mijë testime. Së dyti, ata janë faktorë për fshehjen e të vërtetës. Kjo është dita e zezë, për të cilën Rama duhet të kishte përdorur paratë. Testime mbi 2 mijë në ditë, rritja e kapaciteteve spitalore, rimbursimi i ilaçeve për të sëmurët me Covid, mund të ishin financuar dhe të conin në uljen e numrit të të infektuarve dhe viktimave. Rama i ka paratë, por zgjedh t’i vjedhë. Prej dy javësh po i ikën përgjegjshmërisë dhe mundohet ta zhvendosë debatin. Do vazhdojë të hapë lloj-lloj diskutimesh, vetëm që mos të përgjiet pse nuk rrit numrin e testimeve, të mjekëve dhe infermierëve, pse nuk hap spitale të tjera, pse nuk paguan ata që kanë humbur vendet e punës, pensionistët, ata që janë në nevojë. Tani vjen pjesa më kriminale. Mbrëmë në Parlament ministrja tha se do të përzgjidhet kush do të trajtohet e kush jo. Pse kemi ardhur në këtë pikë? Sepse paratë që duhet të shkonin për të trajtuar të sëmurët me Covid i kanë vjedhur. Kush ja jep të drejtën Ramës dhe kukullave të tij të vendosin se kush duhet të trajtohet e kush jo. A ka krim më të madh ndaj shqiptarëve? Të vendosësh kush do të jetojë, e kush do të vdesë”,- theksoi Basha./ Opinion.al

Pas