Aktualitet

COVID/Bino: Me kolegët turkë ndamë eksperiencën e gjurmimit me aplikacion


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 17/12/20 |
Doriana Çepunaj

Drejtoresha e departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino gjatë bashkëbisedimit online me komitetin e ekspertëve të Shqipërisë e Turqisë tha se kemi një tendencë në ulje të rasteve të reja.

Gjithashtu, Bino theksoi se specialistët e shëndetit publik në Shqipëri kanë ndarë me kolegët turk eksperiencën e gjurmimit të kontakteve nëpërmjet aplikacioneve me telefon.

“Ne vijojmë monitorojmë situatën dhe kemi tendencë në ulje jo vetëm të rasteve por edhe të pozitivitetit. Kohët e fundit kemi katërfishuar testimet. Pra diçka që këtë kohë e kemi superuar.

Futja e testit të shpejtë lehtëson jo vetëm kohën e marrjes së diagnozës por përshpejton dhe identifikimin. Me kolegët turk kemi ndarë eksperiencën e gjurmimit të kontakte e nëpërmjet aplikacioneve me telefon.

Ne do të vazhdojmë të bashkëpunojmë me kolegët turk në lidhje me masat e përgjithshme të shëndetit publik”, tha Bino./ Opinion.al

Pas