Kryesore

COVID-19/ Ulet numri i të infektuarve në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:06 - 04/06/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 13 raste të reja me koronavirus, përkatësisht, 11 raste në Tiranë, 1 rast në Krujë dhe 1 rast në Shkodër. Janë testuar 39 personel shëndetësor nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 3 raste, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 23 të prekur, nga të cilët 5 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar. Rreth 8% e të prekurve aktivë po trajtohen në spital kurse pjesa tjetër po ndiqen nga mjekët e familjes.

Në vendin tonë janë 266 persona aktivë me COVID19, ku në Tiranë janë mbi 68 % e të prekurve, kurse pjesa tjetër janë kryesisht në Durrës, Kamëz, Krujë. Aktualisht në vendin tonë numri i të infektuarve në total ka shkuar në 1197.

COVID-19 – Statistika (4 Qershor 2020)

Testime totale                         17099

Testime molekulare                15647

Testime serologjike                 1452

Raste pozitive                          1197

Raste të shëruara                       898

Raste Aktive                             266

Humbje jete                                33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           183

Krujë             23

Durrës           15

Kamëz            12

Shkodër         11

Mat                 9

Lushnje           6

Berat               2

Fier                 2

Korçë              1

Librazhd          1

Mallakastër     1

Pas