Bota

COVID-19/ Spanja vendos shtetrrethimin, ndalohen udhëtimet midis rajoneve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:21 - 26/10/20 |
Opi Nion

Pas rritjes së numrit të personave të prekur nga COVID-19, Spanja ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, duke bërë që autoritetet të vendosin shtetrrethim, i cili hyn në fuqi që sot.

Sipas masave të marra në këtë shtet, duke filluar nga ora 23:00 e deri në orën 06:00 të mëngjesit të gjitha lokalet, baret, restorantet etj do të qëndrojnë të mbyllura.

Kryeministri Pedro Sánchez deklaroi se edhe udhëtimet midis rajoneve do të ndalohen. Sipas kreut të qeverisë rregullat e reja do të zgjasin për të paktën 15 ditë.

Edhe vendet e tjera kanë rikthyer masat kufizuese. Në Itali, kufizimet e reja hyn në fuqi që të dielën. Të gjitha kinematë, pishinat, teatrot, palestrat janë mbyllur.

Baret, restorantet dhe kafenetë do të ndalojnë shërbimin që në orën 18:00. Ndërkaq dyqanet, supermarketet, farmacitë do të vazhdojnë të punojnë. Sipas masave të reja, pjesa më e madhe e shkollave do të zhvillojnë mësim online.

Ndërkohë Franca në 24 orëshin e fundit arriti pikun, me 52,010 raste të reja të prekurish, më shumë se një ditë më parë. Rastet e reja e çuan totalin e të infektuarve në 1,138,507, duke e vendosur Francën tani përpara Argjentinës dhe Spanjës për t’u bërë vendi i pestë për rastet, pas SHBA-së, Indisë, Brazilit dhe Rusisë.

Raste të larta ka regjistruar edhe Mbretëria e Bashkuar me mbi 19 mijë raste. Kritike mbetet situata edhe në Çeki ku spitalet janë duke plotësuar kapacitetet e tyre. Ndërkaq Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov, ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe aktualisht ndodhet i izoluar.

Pas