Bota

COVID-19/ Spanja kufizon vaksinën AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:31 - 05/02/21 |
Opi Nion

Spanja i është bashkuar disa shteteve evropian për të mos përdorur Oxford-AstraZeneca personave që janë mbi 65 vjeç.

Ky vendim është marrë nga komiteti i shëndetit publik në Spanjë, i cili është i përbërë nga ekspertë të shëndetësisë të qeverisë qendrore dhe krahinave të vendit.

Komiteti i shëndetit publik do të shqyrtojë mundësinë për të kufizuar administrimin e vaksinës për personat deri në 55 vjeç.

Aktualisht 7 shtete europiane kanë vendosur të përdorin këtë vaksinë për personat deri në 65 vjeç, për shkak se nuk ka prova të mjaftueshme për efikasitetin e saj për grupmoshat e mëdha.

Gjermania e ka vendosur kufizimin në 65 vjeç, Polonia deri në 60 vjeç, ndërsa Italia deri në 55 vjeç. Megjithatë në Mbretërinë e Bashkuar vaksina është duke u përdorur rregullisht te të gjithë pacientët.

Doza të vaksinës AstraZeneca do të vijnë për përdorim edhe në Shqipëri, në kuadër të nismës COVAX.

Pas