Bota

COVID-19/ Si u bë Britania vendi më i goditur i Europës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 07/05/20 |
Opi Nion

Britania tani ka numrin e dytë më të lartë në botë të vdekjeve nga koronavirusi, vetëm pas Shteteve të Bashkuara, pasi shifrat zyrtare të publikuara të martën treguan se Britania ka tejkaluar Italinë në fatalitete të lidhura me pandeminë.

Numri i vdekjeve në Britani është rritur në mënyrë dramatike në disa raste pasi Zyra për Statistika Kombëtare (ONS) – që numëron të gjitha vdekjet, përfshirë ato nga virusi jashtë spitaleve – ka përditësuar çështjen. Zyra publikon raporte javore për periudha deri në dy javë më parë dhe, së bashku me numrat nga agjencitë shëndetësore në rajonet e shkatërruara të Britanisë, tregoi 32,313 vdekje nga virusi. Kjo shifër mund të krahasohet me afro 68.700 që kanë vdekur në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 29,000 në Itali. Këshilltari kryesor shkencor i qeverisë Patrick Vallance, ka thënë se kufizimi i numrit të Britanisë në 20,000 do të ishte ‘një rezultat i mirë’.

Johnson pohoi se këshillat e ekspertëve janë ndjekur nga të gjithë. Johnson, i cili kaloi tre ditë në kujdes intensiv në spital duke luftuar kundër virusit, është përballur me akuza se fillimisht nuk e kanë marrë seriozisht situatën.

Në fillim të marsit, me paralajmërimin e Organizatës Botërore të Shëndetit për një pandemi të mundshme, qeveria e tij po promovonte larjen e duarve si mbrojtjen më të mirë, krahas gjurmimit të kufizuar të kontakteve.

Johnson deklaroi se ai ende po shtrëngonte duart e njerëzve, pasi takoi pacientët me koronavirus në 3 mars. Dy ditë më vonë, zyrtarët njoftuan vdekjen e parë nga Covid-19, në Britani, kurse deri në mes të marsit, gjurmimi i kontakteve – që përfshin gjetjen dhe testimin e njerëzve që kanë qenë në kontakt me  të infektuarit – kryesisht ishte braktisur kryesisht.

Strategjia është përdorur intensivisht nga vende të tilla si Koreja e Jugut dhe Zelanda e Re për të mbajtur të ulta, nivelet e transmetimit dhe numrat e vdekjeve.

Në vend të kësaj, qeveria britanike tha se do të përpiqet të ulë numrin e të infektuarve nëpërmet masave distancuese sociale. Madje qeveria bëri publike dhe termin ‘imunitet i tufës’, për të zhvilluar sistemin imunitar në të ardhmen.Shpejt, ministrat mohuan se ky nuk ishte qëllimi i tyre, duke e quajtur thënien ‘një koncept shkencor, jo një qëllim’.

Në 20 mars, me raste dhe vdekje në rritje, shkollat, baret, restorantet, palestrat dhe vendet e tjera sociale u urdhëruan të mbyllen. Tre ditë më vonë Johnson tha që njerëzit duhet të shkonin jashtë vetëm për të blerë ushqim, të ushtroheshin një herë në ditë. Por pavarësisht masave, numri i vdekjeve vazhdon të rritet, veçanërisht në Londër. Debati vazhdon për numrin e vërtetë të vdekjeve në Britani, duke pasur parasysh metoda të ndryshme raportimi kurse Richard Horton, redaktor i revistës mjekësore Lancet, përshkroi reagimin e përgjithshëm britanik si ‘dështimi më i madh i politikës shkencore në një gjeneratë’.

Ndërkohë, me bllokimin e ekonomisë dhe asnjë datë lehtësuese të shpallur ende, Britania po synon të kthehet në taktikat e gjurmimit të kontaktit. Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock u zotua të shtojë testet, në 100,000 në ditë deri në fund të prillit dhe të punësojë më shumë se 18,000 gjurmues për të punuar së bashku me një aplikacion të ri gjurmues që do të dalë nga mesi i majit.

Pas