Bota

COVID-19/ Shkollat gjermane i testojnë studentët dy herë në javë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:38 - 31/05/20 |
Opi Nion

Pas përmirësimit të situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, shumë shtete në të gjithë botën kanë nisur lehtësimin e masave kufizuese.

Me lehtësimin e masave kufizuese janë hapur edhe shkollat, por duke respektuar protokollin e mbrojtjes ndaj koronavirusit.

Mësohet se në Gjermani, nxënësit e gjimnazeve po kontrollohen dhe po testohen dy herë në javë për simptomat e virusit.

Në një shkollë të mesme në Neustreltiz, në Gjermaninë veriore, të kthehesh në klasë do të thotë të futesh në provë. Dy herë në javë studentët e kësaj shkolle të mesme në Neustrelitz kontrollohen për Covid-19 – në të njëjtën ndërtesë ku ata studiojnë.

Nuk është argëtuese për studentët, por ata e gjykojnë të sigurt. “Falë provës, unë nuk po rrezikoj askënd. Familja ime gjithashtu mund të kontrollohet, gjë që është e rëndësishme, “tha një student. Testi është falas dhe rezultatet vijnë me e-mail ditën tjetër.

Testi nuk është i detyrueshëm, por pothuajse të gjithë nxënësit dhe mësuesit kanë marrë pjesë që kur shkolla u rihap në 6 maj./ Opinion.al

Pas