Aktualitet

COVID-19/ Regjistrohen 435 raste të reja dhe10 viktima në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:47 - 17/10/21 |
Opi Nion

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri kanë humbur jetën 10 qytetarë nga COVID-19. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë shënuar gjithashtu edhe 435 raste të reja nga 2,193 teste të kryera.

Viktimat e 24 orëve të fundit janë 2 qytetarë 43 vjeçar nga Elbasani dhe Durrësi, një qytetar 44 vjeç nga Lushnja, katër qytetarë nga Tirana 52-86 vjeç, një qytetar 61 vjeç nga Berati, një qytetar 69 vjeç nga Shkodra, një qytetar 77 vjeç nga Kuçova.

Sipas ministrisë rastete e reja janë konfirmuar 207 në Tiranë, 34 në Fier, 17 në Durrës, 13 në Lushnje, 12 në Kamëz, 9 në Shkodër, Vorë, 7 në Tropojë, Has, Mallakastër, Vlorë, Gjirokastër, 6 në Lezhë, Kavajë, Sarandë, Berat, Dimal, 5 në Has, Elbasan, Gramsh, 4 në Patos, Konispol, Korçë, 3 në Pukë, Kurbin, Rroskovec, Divjakë, Këlcyrë, Kuçovë, Prrenjas, 2 në Fushë Arrëz, Kukës, Himarë, Kolonjë, Librazhd, 1 në Vau i Dejës, Mirditë, Shijak, Dibër, Delvinë, Libohovë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Maliq, Pogradec.

Në të gjithë vendin janë 6,268 pacientë aktivë me COVID19. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 163 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Ndërkohë, janë shëruar 446 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 168,883 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        435
Të shëruar në 24 orë      446
Të shtruar në spitale       163
Humbje jete në 24 orë    10
Testime ditore                2,193

Testime totale              1,259,366
Raste pozitive                177,971
Raste të shëruara          168,883
Raste Aktive                     6,268
Humbje jete                      2,820

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            2,997
Durrës            721
Fier                 704
Shkodër         514
Elbasan          231
Gjirokastër      205
Berat              194
Lezhë             188
Vlorë               121
Korçë              155
Kukës             156
Dibër               82

Pas