Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ Një humbje jete dhe 445 qytetarë të infektuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:29 - 24/08/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 1436 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 445 qytetarë. Si pasojë e Covid-19 ka humbur jetën një person, ndërsa janë shëruar 312 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 318,804 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1436 testime, 445 qytetarë të infektuar, një humbje jete dhe 404 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1732 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 606 qytetarë, në këto bashki:

159 në Tiranë, 34 në Fier, 28 në Durrës, 24 në Shkodër, 20 në Lushnje, 19 në Sarandë, 18 në Kavajë, 16 në Gjirokastër, 15 në Vlorë, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, Elbasan, 6 në Tepelenë, nga 5 qytetarë në Rrogozhinë, Pogradec, Berat, Peqin, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Maliq, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Lezhë, Kurbin, Krujë, Dibër, Patos, Himarë, Devoll, Kuçovë, Gramsh, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Selenicë, Delvinë, Përmet, Këlcyrë, Skrapar, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Kukës, Vorë, Bulqizë, Mat, Roskovec, Divjakë,

Janë 3,704 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Durrësi 86 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Janë shëruar 404 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 318,804 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (24 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            445

Të shëruar në 24 orë        404

Të shtruar në spitale             21

Humbje jete në 24 orë            1

Testime ditore                    1436

 

Testime totale               1,954,756

Raste pozitive                  326,086

Raste të shëruara            318,804

Raste Aktive                           3,704

Humbje jete                            3,578

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                         1,634

Fier                                             419

Durrës                        293

Vlorë                              248

Korçë                           234

Elbasan                                 233

Shkodër                                225

Gjirokastër                       146

Berat                                        126

Lezhë                           86

Dibër                             43

Kukës                            17

Pas