Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, ja sa raste të reja u konfirmuan në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 22/05/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 12 raste të reja. Aktualisht, në vendin tonë numri  të prekurve në total ka shkuar në 981.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është; 7 raste në Tiranë, 2 në Fier, 2 në Krujë dhe 1 në Durrës, ndërsa të shëruar janë 6 qytetarë.

Në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

COVID-19 – Statistika (22 Maj 2020)

Testime totale                         14259

Testime molekulare                            12933

Testime serologjike                            1326

Raste pozitive                          981

Raste të shëruara                     777

Raste Aktive                            173

Humbje jete                                    31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë            58

Durrës           48

Krujë             31

Shkodër         10

Berat              10

Kamëz            9

Fier                 4

Elbasan           1

Mirditë           1

Korçë             1

Pas