Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 88 qytetarë të infektuar dhe një humbje jeteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 11/09/22 |
Opi Nion

Një 63-vjeçar nga Mallakastra ka humbur jetën si pasojë e COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se përgjatë këtyre orëve  janë kryer 484 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 88 qytetarë. Po ashtu mësohet se janë shëruar 189 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,792 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 484 testime, 88 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 189 të shëruar në 24 orët e fundit

11 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 484 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 88 qytetarë, në këto bashki:

39 në Tiranë, 9 në Fier, 7 në Lushnje, 5 në Gjirokastër, 4 në Durrës, 3 në Berat, nga 2 në Shkodë, Vau i Dejës, Vlorë, Tepelenë, Gramsh, nga 1 në Pukë, Krujë, Kamëz, Vorë, Kavajë, Klos, Divjakë, Mallakastër, Himarë, Delvinë, Korçë.

Janë 1,513 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Mallakastra 63 vjeç.

Janë shëruar 189 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,792 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Shtator 2022)

Raste të reja ditore                88

Të shëruar në 24 orë          189

Të shtruar në spitale             15

Humbje jete në 24 orë           1

Testime ditore                     484

 

Testime totale                   1,970,376

Raste pozitive                      329,890

Raste të shëruara                  324,792

Raste Aktive                             1,513

Humbje jete                              3,585

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                    700

Shkodër                 167

Durrës                     134

Elbasan                   126

Vlorë                         88

Fier                           81

Gjirokastër                61

Berat                           51

Korçë                          44

Dibër                           30

Lezhë                          29

Kukës                           2

Pas