Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/52 të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:39 - 30/04/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 1,059 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 52 qytetarë, në këto bashki:
20 në Tiranë, 7 në Lushnje, 6 në Krujë, 5 në Mat, 4 në Lezhë, 3 në Shkodër, Kavajë, 1 në Kurbin, Rrogozhinë, Pukë, Kukës.
Në të gjithë vendin janë kryer 398 pacientë aktivë me COVID-19. 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 28 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,213 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (30 Prill 2022) 

Raste të reja ditore           52
Të shëruar në 24 orë        28
Të shtruar në spitale         5
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 1,059 

Testime totale               1,806,414
Raste pozitive                  275,107
Raste të shëruara            271,213
Raste Aktive                         398
Humbje jete                        3,496 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë            246
Vlorë               45
Fier                 39
Elbasan           12
Korçë              11
Durrës              11
Shkodër          10
Gjirokastër       7
Berat                 6
Kukës               5
Lezhë               3 

Pas