Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 4 viktima, rritet numri i rasteve të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 12/10/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 2 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga COVID-19 , ndërsa janë konfirmuar 171 raste të reja. Në total numri i vikitmave në vendin tonë është 424, ndërsa i personave të infektuar është  15570 raste me koronavirus, prej të cilëve 5561 janë aktivë.

Gjatë 24 orëve të fundit u shëruan 85 persona, duke bërë që numri total i të shëruarve të arrijë në 9585. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 244 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, katër qytetarë, një 64 vjeçar nga Shkodra, një 66 vjeçare nga Pogradeci, një 71 vjeçar nga Skrapari dhe një 78 vjeçar nga Përmeti.

COVID-19 – Statistika (12 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 171
Të shëruar ne 24 orë 85
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 952

Testime totale 99,598
Raste pozitive 15570
Raste të shëruara 9585
Raste Aktive 5561
Humbje jete 424

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2855
Durrës 593
Shkodër 414
Korçë 291
Lezhë 273
Elbasan 231
Fier 264
Vlorë 199
Kukës 153
Berat 145
Dibër 82
Gjirokastër 61

Pas